වැඩිම මුදල් ප්‍රමාණයක් මුද්‍රණය කර ශ්‍රී ලංකා මහබැංකුව වාර්තාවක් තබයි

0
Central Bank of Sri Lanka - වැඩිම මුදල් ප්‍රමාණයක් මුද්‍රණය කර ශ්‍රී ලංකා මහබැංකුව වාර්තාවක් තබයි
රජයේ බදු ආදායම අවමවීම හේතුවෙන් ශ්‍රී ලංකා මහබැංකුව විසින් වැඩිම මුදල් ප්‍රමාණයක් ඊයේ මුද්‍රණය කර නව එක්දින වාර්තාවක් තැබීය.

පසුගිය සතියේ රුපියල් බිලියන 23 ක් මුද්‍රණය කිරීමෙන් පසු සඳුදා වන විට රුපියල් බිලියන 208.45 ක් මුද්‍රණය කර මහ බැංකුව සතුව තිබූ මුළු භාණ්ඩාගාර බිල් තොගය රුපියල් ට්‍රිලියන ගණනක් ඉක්මවා ගොස් ඇත.

නව නෝට්ටු මුද්‍රණය කිරීමේ අවශ්‍යතාව පැනනැඟී ඇත්තේ, කොවිඩ් 19 සම්බන්ධ ගැටළු විසඳීම සඳහා රජය විසින් ඩොලර් බිලියන 200 ක වියදම් වැඩි කිරීම සඳහා පාර්ලිමේන්තු අනුමැතිය ලබා ගැනීම සඳහා ය. නිදහසින් පසු ශ්‍රී ලංකාව දරුණුතම මූල්‍ය අර්බුදයක සිටින බව අමාත්‍ය බන්දුල ගුණවර්ධන මහතා ප්‍රකාශ කළේය.

2020 දී පැවති රාජ්‍ය ආදායමෙන් රුපියල් බිලියන 1,373 න් රුපියල් බිලියන 794 ක් රාජ්‍ය අංශයේ වැටුප් සඳහා වියදම් කර ඇති අතර විශ්‍රාම වැටුප සඳහා රුපියල් බිලියන 258 ක් විශ්‍රාම වැටුප සඳහා ගිය අතර රුපියල් බිලියන 1,052 ක් විය.

කෙසේ වෙතත්, ණය සඳහා පොලී ගෙවීම් සඳහා රුපියල් බිලියන 980 ක් සහ තවත් රුපියල් බිලියන 717 ක් අවශ්‍ය වේ. රජය මුහුණ දී ඇති මූල්‍ය අර්බුදයේ ගැඹුර පිළිබිඹු කරමින්, පොලී ගෙවීම් කිරීමට පවා නැවුම් ණය ගැනීමට කෙරුණු මුලික කරුණු වී ඇත.

හිටපු අග්‍රාමාත්‍ය රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා පාර්ලිමේන්තුවට ඉදිරිපත් කළ පළමු කතාවේදී දේශීය ආර්ථිකය යලි පණ ගැන්වීම සඳහා එකම විකල්පය වන්නේ ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදල (IMF) සමඟ ගිවිසුමකට එළඹීම බවයි. 2016-2019 අග්‍රාමාත්‍ය වික්‍රමසිංහ ධුර කාලය තුළ (IMF) අත්හදා බැලීම අසාර්ථක වූ අතර ශ්‍රී ලංකාවේ ආර්ථිකය එහි පහලම මට්ටමට ගෙන ආ බැවින් මෙම ක්‍රියාමාර්ගය ගැනීමට රජයට සිදුවී තිබේ.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here