GSP + සහනය ශ්‍රී ලංකාවට යලි අහිමි වෙයි ද? – යෝජනාවට පක්ෂව 628 යි විපක්ෂව 15 යි

0
GSP + සහනය ශ්‍රී ලංකාවට

ශ්‍රී ලංකාවේ දෙවන විශාලතම වෙළඳපල වන යුරෝපය වෙත භාණ්ඩ අලෙවි කිරීමට ලබා දී තිබූ GSP+ බදු සහනය අහිමි කිරීමට බ්‍රහස්පතින්දා (10) යුරෝපා පාර්ලිමේන්තුව යොජනාවක් සම්මත කරගෙන තිබේ. එම යෝනනාවට පක්ෂව ඡන්ද 628 ක් සහ විරුද්ධව ඡන්ද 15 ක් බැගින් හිමිව තිබේ. ඒ අනුව නැවත වතාවක් GSP+ සහනය ශ්‍රී ලංකාවට අහිමිවනු ඇත.

GSP+ හෙවත් Generalized Scheme of Preferences යනුවෙන් හැඳින්වෙන්නේ බදු සහන ක්‍රමයකි. සිංහල භාෂාවෙන් මෙයට යෙදිය හැකි පිළිගත් නම වන්නේ ‘වෙළඳ වරණයන් පිළිබඳ පොදු ක්‍රමය’ යන්නයි. මේ බදු සහනය සංවර්ධනය වෙමින් පවතින හෝ ඌන සංවර්ධිත රටවලට ඔවුන් නිෂ්පාදනය කරන භාණ්ඩ ලෝකයේ දියුණු යැයි සම්මත රටවල් වෙත අපනයනය කිරීමේදී හිමි වන්නකි.

මෙහිදී අපි අවධානය කළ යුතු මූලිකම ප්‍රශ්නය වන්නේ මෙවැනි බදු සහනයක් යම් රටක අපනයනවලට වැදගත් වෙන්නේ ඇයි යන කාරණයයි. මෙයට පිළිතුරු සෙවීමට ඔබට ආර්ථික විද්‍යාව පිළිබඳ අතිශය පුළුල් දැනුමක් තිබීම අවශ්‍ය නොවේ. යම් භාණ්ඩ නිෂ්පාදනයක් වෙළඳපොළකට එක් කිරීමේදී ඒ භාණ්ඩයේ නිෂ්පාදකයන්ට අදාළ භාණ්ඩය වෙනුවෙන් බදු මුදලක් ගෙවීමට සිදුවීම අතිශය සාමාන්‍ය සහ පැරණි මූල්‍ය සංසිද්ධියකි. බොහෝවිට සිදුවෙන්නේ අදාළ භාණ්ඩය නිෂ්පාදනය කිරීමට වැයවන මුදල හෙවත් පිරිවැය සහ ඉහත කී අමතර බදු ගෙවීමට යන වියදම යන දෙකෙහි එකතුවට නිෂ්පාදකයා විසින් අදාළ භාණ්ඩයෙන් ලබාගැනීමට අපේක්ෂා කරන ලාභය එකතු කිරීමෙන් භාණ්ඩයේ අවසාන මිල තීරණය කිරීමයි. රජය යම් භාණ්ඩයකින් තමන් අයකරන බදු මුදල වැඩි කළ සැණින් එහි නිෂ්පාදකයන් සිදු කරන්නේ ඒ වැඩිවන මුදල පාරිභෝගිකයාගෙන් අය කෙරෙන ලෙස භාණ්ඩයේ වෙළඳපොළ මිල වැඩි කිරීමයි.

එක් රටකින් තවත් රටක වෙළඳපොළකට භාණ්ඩ අපනයනය කිරීමේදීත් ඉහත සඳහන් ආකාරයටම එකී දෙවැනි රටේ රජයට තීරු බදු වශයෙන් බදු ගෙවීමට මුල් රටේ නිෂ්පාදකයාට සිදු වේ. නමුත් ඉන් අනතුරුව තත්ත්වය වෙනස් වේ. අපනයන වෙළඳපොළ දරන රටේ රජයට තීරු බදු ගෙව්වා වුණත් ඒ බදු වියදම පාරිභෝගියන්ගෙන් අය කරගනිමින් භාණ්ඩයේ අවසාන මිල වැඩි කරන්න එතැනදී නිෂ්පාදකයාට අවස්ථාවක් ලැබෙන්නේ නැහැ. හේතුව මේ වෙළඳපොළ බොහෝ සෙයින් නියාමනය වන අතිශය තරගකාරී වෙළඳපොළක් වීමයි. ඒ වෙළඳපොළ තුළ භාණ්ඩයේ අවසාන මිල තීරණය වන්නේ අදාළ වෙළඳපොළ නියාමනය සම්බන්ධයෙන් පිහිටුවා තිබෙන අධිකාරී ආයතන අතිනි. අනෙක් අතට අධික තරඟකාරීත්වය නිසාවෙන්ම ලාභ ශ්‍රමය ආදිය යොදාගනිමින් අඩු පිරිවැයකින් නිපදවන භාණ්ඩ අඩු මිලක් යටතේ මේ වෙළඳපොළට එක් කරන්න බොහෝ රටවල් උත්සාහ කරමින් සිටී. ඒ නිසා භාණ්ඩයේ අවසාන මිල යම් විදියකින් හෝ වැඩිකිරීම පාරිභෝගිකයන් අහිමි කරගැනීමකින් අවසන් වන්නට තිබෙන ඉඩකඩ බොහෝ සෙයින් වැඩිය.

මෙවැනි තත්ත්වයක් තුළයි දියුණු රටවල් සංවර්ධනය වෙමින් පවතින රටවල අපනයන භාණ්ඩ සඳහා තීරු බදු සහන පිරිනමන්නේ. ඒ ඒ රටවල් මේ සහන භාවිත කර තමන්ගේ අපනයන ආදායම වැඩිකරගන්නටත් රටේ ආර්ථික අභිවෘද්ධිය ඇතිකරගන්නටත් කටයුතු කරාවියැයි මේ දියුණු රටවල් එතැනදී බලාපොරොත්තු වේ.

මින් පෙර මහින්ද රාජපක්ෂ ආණ්ඩුව සමයේ මෙරටට GSP + සහනය අහිමිවූ අතර 2017 වසරේ යහපාලන ආණ්ඩුව විසින් මෙරටට යලි එම සහනය ලබාගැනීමට කටයුතු කර තිබුනි. ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය , මානව හිමිකම් වැනි සාධක එම සහනය ලබාදීමේදී සැලකිල්ලට ගනු ලබන බව මෙවර ඉදිරිපත් කල සම්පූර්ණ යෝජනාව අධ්‍යයනය කිරීමේදීද පැහැදිලිව පෙනෙන්නට තිබේ. මුන් පෙර GSP+ සහනය අහෝසි කල අවස්ථාවේදී බංගලාදේශය අපගේ ඇඟලුම් වෙළඳපොල අයිතිය ක්‍රම ක්‍රමයෙන් තම ග්‍රහණයට ගත් අයුරු පැහැදිලිව නිරීක්ෂනය කල හැකි විය.

යුරෝපීය පාර්ලිමේන්තුවට ඉදිරිපත් කල සම්පුර්ණ යෝජනාව පහතින්.

මාතෘකාවශ්‍රී ලංකාවේ තත්වය,

විශේෂයෙන් ත්‍රස්තවාදය වැළැක්වීමේ පනත යටතේ අත්අඩංගුවට ගැනීමශ්‍රී ලංකාවේ තත්වය සම්බන්ධයෙන් 2021 ජුනි 10 වන දින යුරෝපීය පාර්ලිමේන්තු යෝජනාව, විශේෂයෙන් ත්‍රස්තවාදය වැළැක්වීමේ පනත යටතේ අත්අඩංගුවට ගැනීම්

(2021/2748) (ආර්එස්පී))

යුරෝපීය පාර්ලිමේන්තුව විසින්, – ශ්‍රී ලංකාව සම්බන්ධයෙන් කලින් කළ යෝජනා සම්බන්ධයෙන්, –

“ශ්‍රී ලංකාවේ සංහිඳියාව, වගවීම සහ මානව හිමිකම් ප්‍රවර්ධනය කිරීම” යන මාතෘකාව යටතේ 2021 පෙබරවාරි 9 වන දින එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් පිළිබඳ මහ කොමසාරිස් කාර්යාලයේ වාර්තාව සම්බන්ධයෙන්;

– ශ්‍රී ලංකාවේ සංහිඳියාව, වගවීම සහ මානව හිමිකම් ප්‍රවර්ධනය කිරීම යන මාතෘකාව යටතේ 2021 මාර්තු 23 වන දින එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් කවුන්සිලයේ යෝජනාවට අදාළව,

– ශ්‍රී ලංකාවේ ත්‍රස්තවාදය වැළැක්වීමේ පනත යටතේ 2021 මාර්තු 12 වන දින ප්‍රකාශයට පත් කරන ලද 2021 අංක 01 දරන රෙගුලාසි සම්බන්ධයෙන්.

– ත්‍රස්තවාදයට එරෙහිව සටන් කරන අතරම මානව හිමිකම් සහ මූලික නිදහස ප්‍රවර්ධනය කිරීම හා ආරක්ෂා කිරීම පිළිබඳ 14 දෙසැම්බර් 2018 ‘ශ්‍රී ලංකාවට පැමිණීම’ යන මාතෘකාව යටතේ එක්සත් ජාතීන්ගේ විශේෂ වාර්තාකරුගේ වාර්තාව සම්බන්ධයෙන්.

– 2021 පෙබරවාරි 24 වන දින ශ්‍රී ලංකාව පිළිබඳ එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් මහ කොමසාරිස් මිෂෙල් බැචෙලට්ගේ ප්‍රකාශය සම්බන්ධයෙන්,

– 2019 නොවැම්බර් 16 වන දින ශ්‍රී ලංකා ජනාධිපතිවරණය සඳහා වූ යුරෝපා සංගම් මැතිවරණ නිරීක්ෂණ මෙහෙයුමේ 2020 ජනවාරි අවසන් වාර්තාව සම්බන්ධයෙන්,

– 1948 මානව හිමිකම් පිළිබඳ විශ්ව ප්‍රකාශනය සම්බන්ධයෙන්,

– 1966 සිවිල් හා දේශපාලන අයිතිවාසිකම් පිළිබඳ ජාත්‍යන්තර සම්මුතිය සම්බන්ධයෙන්,

– ශ්‍රී ලංකාව ප්‍රතිලාභියෙකු වන විශේෂ දිරිගැන්වීමේ වැඩසටහන වන යුරෝපා සංගම් සාමාන්‍යකරණය කළ මනාප යෝජනා ක්‍රමය (ජීඑස්පී +) සම්බන්ධයෙන්,

– එහි ක්‍රියා පටිපාටියේ රීති 144 (5) සහ 132 (4) සම්බන්ධයෙන්,නිරීක්ෂණ

A – 2009 දී අවසන් වූ දශක ගණනාවක් පුරා පැවති සිවිල් යුද්ධයකින් ශ්‍රී ලංකාව විනාශ වී ඇති අතර දෙපාර්ශ්වයම බරපතල මානව හිමිකම් උල්ලංඝනයන් සිදු කර තිබේ.

B – ශ්‍රී ලංකාවේ මානව හිමිකම් තත්ත්වය ක්‍රමානුකූලව පිරිහෙමින් පවතින අතර, නව රජය පෙර පැවති පරිපාලන යටතේ ලබා ඇති සීමිත ප්‍රගතිය කෙරෙහි වේගයෙන් පසුබසිනු ඇත. රට තුළ සිවිල් සමාජයට සහ ස්වාධීන මාධ්‍යයකට ක්‍රියාත්මක විය හැකි අවකාශය වේගයෙන් හැකිලෙමින් තිබේ.

C- 1979 සිට මතභේදාත්මක ත්‍රස්තවාදය වැළැක්වීමේ පනත (PTA) ශ්‍රී ලංකාවේ ක්‍රියාත්මක වන අතර සිවිල් සැකකරුවන් සෙවීම, අත්අඩංගුවට ගැනීම සහ රඳවා තබා ගැනීම සඳහා පොලීසියට පුළුල් බලතල ලබා දෙයි. ත්‍රස්තවාදය වැළැක්වීමේ පනත යටතේ ලබා දී ඇති පුළුල් පරාස බලතල වධහිංසා හා ලිංගික අපයෝජන, බලහත්කාරයෙන් පාපොච්චාරණය කිරීම සහ නියමිත ක්‍රියාදාමය ක්‍රමානුකූලව ප්‍රතික්ෂේප කිරීම පිළිබඳ ස්ථාවර හා හොඳින් පදනම් වූ චෝදනා වලට තුඩු දී තිබේ.

D – ශ්‍රී ලංකාව පිළිබඳ ඇගේ නවතම වාර්තාවේ එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් මහ කොමසාරිස්වරයා විසින් අත්අඩංගුවට ගැනීම සඳහා ත්‍රස්තවාදය වැළැක්වීමේ පනත නව අත්අඩංගුවට ගැනීම් සඳහා තාවකාලික අත්හිටුවීමක් ඉල්ලා සිටියේ ය.

E – ශ්‍රී ලංකා රජය 2021 මාර්තු 01 වන දින අංක 21 දරණ රෙගුලාසි නිකුත් කරමින්, ත්‍රස්තවාදය වැළැක්වීමේ පනත පුළුල් කරමින් සහ වෙනත් ආකාරයකින්, ‘ආගමික, වාර්ගික හෝ වාර්ගික අසමගිය’ ඇති කිරීම සම්බන්ධයෙන් නඩු විභාගයකින් තොරව වසර දෙකක රඳවා තබා ගැනීමට ඉඩ දී තිබේ.

F – අත්තනෝමතික ලෙස අත්අඩංගුවට ගැනීම සහ ශ්‍රී ලංකාවේ මුස්ලිම් සහ සුළුතර කණ්ඩායම් රඳවා තබා ගැනීම සඳහා පීටීඒ ක්‍රමානුකූලව භාවිතා කර ඇති අතර, 26 හැවිරිදි මුස්ලිම් ගුරුවරයෙකු හා කවියෙකු වන අහ්නාෆ් ජසීම් සහ සුළුතරයේ ප්‍රසිද්ධ නීතිඥයෙකු වූ හෙජාස් හිස්බුල්ලා ද ඇතුළත් ය. අයිතිවාසිකම් සහ නීතියේ ආධිපත්‍යය;

G – එහෙත් 2017 මැයි 19 වන දින ශ්‍රී ලංකාව ජීටීඑස්පී + යටතේ ත්‍යාගශීලී තීරුබදු මනාපයන් වෙත ප්‍රවේශය ලබා ගත්තේ, එය තම ත්‍රස්තවාදය වැළැක්වීමේ පනත ප්‍රතිස්ථාපනය කර මානව හිමිකම් සම්මුතීන් ඇතුළු ජාත්‍යන්තර සම්මුතීන් 27 ක් පලඳායී ලෙස ක්‍රියාත්මක කරන කොන්දේසිය මත ය. ත්‍රස්තවාදය වැළැක්වීමේ පනත සම්බන්ධයෙන් යුරෝපා සංගමය නැවත නැවතත් කනස්සල්ල පළ කර ඇති අතර ශ්‍රී ලංකාව එම ක්‍රියාව අවලංගු කිරීමට අපොහොසත් වී ඇති බව සඳහන් කර ඇත.

H – 2020 ඔක්තෝබර් 20 වන දින ශ්‍රී ලංකා පාර්ලිමේන්තුව විධායක ජනාධිපති ධුරය ශක්තිමත් කරමින් ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවේ 20 වන ව්‍යවස්ථා සංශෝධනය සම්මත කළේය.

I – යුද්ධය අවසන් වී වසර 12 කට ආසන්න කාලයක් ගතවී ඇතත්, වගවීම සහ සංහිඳියාව සඳහා වූ දේශීය මුලපිරීම් ප්‍රතිපල ලබා දීමට නැවත නැවතත් අසමත් වී ඇති අතර, එමඟින් වඩාත් ගැඹුරින් ද නිදහස නොලැබීම සහ පද්ධතිය කෙරෙහි වින්දිතයින්ගේ අවිශ්වාසය උග්‍ර කරයි;

J – ශ්‍රී ලංකාව තුළ සිවිල් රජයේ කටයුතු වේගවත්ව මිලිටරිකරණය කිරීමේ පැහැදිලි සලකුණු පවතින අතර; 2020 සිට මේ දක්වා අවම වශයෙන් 28 දෙනෙකු හෝ හිටපු හමුදා සහ බුද්ධි අංශ ප්‍රධාන පරිපාලන තනතුරු සඳහා පත් කරන ලදී. එහෙත් එම පත්වීම්වලට ගැටුමේ අවසන් වසරවල දී එක්සත් ජාතීන්ගේ යුද අපරාධ සහ මනුෂ්‍යත්වයට එරෙහි අපරාධ සම්බන්ධයෙන් චෝදනා ලැබ සිටින ජ්‍යෙෂ් හමුදා නිලධාරීන් දෙදෙනෙකු වත් ඇතුළත් ය; ‍පොලිස් අත්අඩංගුවේ සිටින බොහෝ සැකකරුවන් මෙන්ම ශ්‍රී ලංකා බන්ධනාගාර සංකීර්ණයේ රැඳවියන් ද ඝාතනය කර ඇත. නවතම වාර්තා අතර 2021 මැයි මාසයේදී පොලිස් අත්අඩංගුවේදී මිය යාමද ඇතුළත් ය; 2020 නොවැම්බරයේ COVID-19 කොන්දේසි මත ඇති වූ කෝලාහලයක් පාලනය කිරීම සඳහා ආරක්ෂකයින් වෙඩි තැබීමෙන් මහර බන්ධනාගාරයේ රැඳවියන් 11 දෙනෙකු මියගොස් 117 දෙනෙකු තුවාල ලැබීය.

K – 1976 සිට ශ්‍රී ලංකාවේ බලධාරීන් විසින් රට තුළ මරණ දඩුවම භාවිතා කිරීම පිළිබඳ තහනමක් පැනවුවද, 2019 දී මත්ද්‍රව්‍ය සම්බන්ධ වැරදි සඳහා මරණ දඬුවම නියම කරන ලදී.

යෝජනා

1. රට පිළිබඳ මෑත කාලීන එක්සත් ජාතීන්ගේ වාර්තාවෙන් විස්තර කර ඇති පරිදි බරපතල මානව හිමිකම් උල්ලංඝනයන් පුනරාවර්තනය වීම කෙරෙහි ශ්‍රී ලංකාව තුළ ඇති භයානක මාවත පිළිබඳව ගැඹුරු කනස්සල්ල පළ කරන අතර, එය පූර්ව අනතුරු ඇඟවීමේ සංඥා අතර ලැයිස්තුගත කර ඇති අතර, සිවිල් රජයේ කාර්යයන් වේගවත් මිලිටරිකරණය කිරීම, වැදගත් ව්‍යවස්ථාමය ආපසු හැරවීම ආරක්ෂණ, වගවීම පිළිබඳ දේශපාලන බාධා, බැහැර කිරීමේ වාචාල කතා, සිවිල් සමාජය බිය ගැන්වීම සහ ත්‍රස්ත විරෝධී නීති භාවිතා කිරීම;

2. වත්මන් ත්‍රස්තවාදය වැළැක්වීමේ පනත අඛණ්ඩව යෙදවීමට එරෙහි දැඩි විරෝධය යළිත් අවධාරණය කරයි; පනත සමාලෝචනය කිරීමට හා අවලංගු කිරීමට සහ එය අන්තර්ජාතික හොඳම භාවිතයන්ට අනුකූල වන ත්‍රස්ත විරෝධී නීති මගින් ප්‍රතිස්ථාපනය කිරීමට දුන් පොරොන්දුව ඉටු කරන ලෙස ශ්‍රී ලංකා බලධාරීන්ගෙන් ඉල්ලා සිටී. අවලංගු කිරීමේ රෙගුලාසි වහාම අත්හිටුවන ලෙස තවදුරටත් ඉල්ලා සිටී;

3. සිවිල් හා දේශපාලන අයිතිවාසිකම් පිළිබඳ ජාත්‍යන්තර සම්මුතියේ 9 වන වගන්තියේ දක්වා ඇති පරිදි 2021 අංක 01 දරණ රෙගුලාසි මගින් ඔවුන්ගේ නිදහස අහිමි වූ කිසිදු පුද්ගලයෙකුට කාර්ය පටිපාටික සහතිකයක් ලබා නොදෙන බවත්, ඒවා යටතේ ශ්‍රී ලංකාවේ ව්‍යවස්ථාමය සහතික උල්ලංඝණය වන බවත් පෙන්වා දෙයි. ශ්‍රී ලංකා ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවේ 13 වන වගන්තිය; සමාන නීති යටතේ නියාමනය කරනු ලබන, අවලංගු කිරීම, පුනරුත්ථාපනය කිරීම සහ නැවත සමාජගත කිරීමේ මධ්‍යස්ථාන, අතීතයේ දී ලිංගික හා ස්ත්‍රී පුරුෂ සමාජභාවය මත පදනම් වූ ප්‍රචණ්ඩත්වය ඇතුළු වධහිංසා පැමිණවීම් සහ වෙනත් අයුතු සැලකීම් වැනි බරපතල මානව හිමිකම් උල්ලංඝනයන්ගෙන් පිරී ඇති බව සිහිපත් කරයි;

4. සිවිල් සමාජ ක්‍රියාකාරීන්, නීතිඥයින්, ලේඛකයින් සහ කවියන් වන හෙජාස් හිස්බුල්ලා සහ අහ්නාෆ් ජසීම් ඇතුළු නිසි ක්‍රියාදාමයක් සහ යුක්තිය සඳහා ප්‍රවේශයක් නොමැතිව ත‍්‍රස්තවාදය වැළැක්වීමේ පනත යටතේ අත්තනෝමතික ලෙස අත්අඩංගුවට ගැනීම සහ රඳවා තබා ගැනීම පිළිබඳව දැඩි කනස්සල්ල පළ කරයි; අපරාධ විමර්ශන දෙපාර්තමේන්තුවේ හිටපු අධ්‍යක්ෂ ශානි අබේසේකර රඳවා තබා ගැනීම ගැන සැලකිලිමත් වන සටහන්; වලංගු චෝදනා මත සාධාරණ නඩු විභාගයක් වහාම ලබා දෙන ලෙසත්, කිසිදු චෝදනාවක් නොමැති නම් ඔවුන් කොන්දේසි විරහිතව නිදහස් කරන ලෙසත් ශ්‍රී ලංකා රජයෙන් ඉල්ලා සිටී.

5. මුස්ලිම්, හින්දු, දෙමළ සහ කිතුනුවන් ඇතුළු ශ්‍රී ලංකාවේ ආගමික හා ජනවාර්ගික සුළුතරයන් හා ප්‍රජාවන්ට එරෙහිව දිගින් දිගටම වෙනස් කොට සැලකීම සහ ප්‍රචණ්ඩත්වය හෙළා දකී. වෛරී කථාව, ප්‍රචණ්ඩත්වයට පොළඹවා ගැනීම සහ රටේ ආගමික හා ජනවාර්ගික කණ්ඩායම්වලට වෙනස් ලෙස සැලකීම හෙළා දකින ලෙසත්, රජය සහ හමුදාව ඇතුළුව එවැනි බෙදීම් ඇති කරන අයට ගණන් දිය යුතු බවත් ශ්‍රී ලංකා රජයෙන් ඉල්ලා සිටී.

6. ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවේ 20 වන ව්‍යවස්ථා සංශෝධනය සම්මත කර ගැනීම සහ එහි ප්‍රතිඵලයක් වශයෙන් අධිකරණ ස්වාධීනත්වය අඩුවීම, පාර්ලිමේන්තු පාලනය අඩු කිරීම සහ ජනාධිපති ධුරය සමඟ අධික ලෙස බලය රැස් කිරීම පිළිබඳව බරපතල කනස්සල්ල පළ කරයි;

7. එවැනි නීතියක් අදහස් ප්‍රකාශ කිරීමේ නිදහසට ඇතිවිය හැකි තර්ජන පිළිබඳව සිවිල් සමාජ සංවිධාන විසින් මතු කර තිබුණද, සාවද්‍ය තොරතුරු පිළිබඳ නව නීතියක් පැනවීමට ශ්‍රී ලංකා රජය විසින් මෑතකදී කරන ලද යෝජනාව ගැන සැලකිලිමත් වන සටහන්; සිංහල හා දෙමළ භාෂාවලින් සබැඳි වෛරී කථාව සහ සාවද්‍ය තොරතුරු සංසරණය නවීකරණය කිරීම සඳහා ක්‍රියාශීලී පියවර ගන්නා ලෙස මාර්ගගත වේදිකාවලින් ඉල්ලා සිටී;

8. ශ්‍රී ලංකාවේ දණ්ඩ නීති සංග්‍රහයේ විධිවිධාන, විශේෂයෙන් 365, 365 ඒ සහ 399 වගන්ති, විවිධ ලිංගික දිශානතියන් සහ ස්ත්‍රී පුරුෂ අනන්‍යතාවන් ඇති පුද්ගලයින් අපරාධකරණය කිරීම සඳහා අර්ථ නිරූපණය කර ඇති බව සැලකිලිමත් වේ;

9. මත්ද්‍රව්‍ය හා අපරාධ පිළිබඳ එක්සත් ජාතීන්ගේ කාර්යාලය සහ ඉන්ටර්පෝල් ව්‍යාපෘතිය සඳහා වන ප්‍රතිපාදන ව්‍යාපෘතිය “හදිසි ත්‍රස්තවාදය සඳහා ශ්‍රී ලංකාවට සහාය වීම” කඩිනමින් තක්සේරු කරන ලෙස කොමිසමෙන් ඉල්ලා සිටින අතර ශ්‍රී ලංකාවේ ත්‍රස්තවාදය ඇතැම් අවස්ථාවල දී කඩතුරාවක් ලෙස භාවිතා වේ. මානව හිමිකම් ආරක්ෂා කරන්නන් ඇතුළු ජනවාර්ගික හා ආගමික කණ්ඩායම්වල සහ සිවිල් සමාජයේ සාමාජිකයන්ට හිංසා පීඩා කිරීම; සිවිල් සමාජයට, විශේෂයෙන් මානව හිමිකම් ආරක්ෂා කරන්නන්, පාරිසරික ආරක්ෂකයින් සහ මාධ්‍යවේදීන් සඳහා ඔවුන්ගේ සහයෝගය වැඩි කරන ලෙස ශ්‍රී ලංකාව හා සාමාජික රටවල් නියෝජනය කරන යුරෝපා සංගම් නියෝජිතයින්ගෙන් ඉල්ලා සිටී;

10. ජාතික සංහිඳියා ක්‍රියාවලියට අවශ්‍ය අවධානය ලබා දී ඇති බව සහතික කිරීමේ තීරණාත්මක වැදගත්කම අවධාරණය කරන අතර බලහත්කාරයෙන් අතුරුදහන් කිරීම් සහ අතීත අපරාධ සම්බන්ධයෙන් වගවීම ඇතුළු සංයුක්ත ක්‍රියාමාර්ගවල ප්‍රතිපල; ‘ශ්‍රී ලංකාව තුළ සංහිඳියාව, වගවීම සහ මානව හිමිකම් ප්‍රවර්ධනය කිරීම’ යන මාතෘකාව යටතේ 2015 ඔක්තෝබර් 14 වන දින යෝජනාවට අනුග්‍රහය දැක්වීමේ සන්දර්භය තුළ ශ්‍රී ලංකාව එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් කවුන්සිලය වෙත කළ කැපවීම් වලින් ඉවත්වීම ගැන කනගාටු වන අතර, එය සමඟ නැවත සම්බන්ධ වීමට එය දිරිමත් කරයි. අන්තර්ජාතික ප්‍රජාව සමඟ සබඳතා යථා තත්ත්වයට පත් කිරීමට සහ විවිධ සිංහල, දෙමළ, මුස්ලිම්, හින්දු සහ ක්‍රිස්තියානි ප්‍රජාවන් අතර ජාතික සංහිඳියාව ඇති කිරීමේ ක්‍රියාවලියක් ඇති කිරීමට ඉවහල් වන සභාව;

11. බරපතල මානව හිමිකම් උල්ලංඝනය කිරීම් සම්බන්ධයෙන් චෝදනා ලැබ සිටින ආරක්ෂක හමුදාවල සාමාජිකයින්ට විමර්ශනයට බාධාවක් වීම සහ නඩු පැවරීම වැළැක්වීම සඳහා ශ්‍රී ලංකා රජයෙන් ඉල්ලා සිටීම; සිවිල් යුද්ධය අතරතුර සිදු වූ බරපතල මානව හිමිකම් උල්ලංඝණය කිරීම් සහ යුද අපරාධ පිළිබඳ චෝදනා සම්බන්ධයෙන් පරීක්ෂණයක් සිදු කළ යුතු යැයි අවධාරනය කරයි. රජයේ ජ්‍යෙෂ් තනතුරු සඳහා බරපතල අපයෝජනයන්ට සම්බන්ධ වත්මන් හා හිටපු හමුදාපතිවරුන් පත් කිරීමේ පුරුද්ද නතර කරන ලෙස ශ්‍රී ලංකා රජයෙන් ඉල්ලා සිටී.

12. ජාත්‍යන්තර නීතිමය ප්‍රමිතීන්ට අනුකූලව 2019 පාස්කු ඉරිදා බෝම්බ ප්‍රහාර සම්බන්ධයෙන් දැඩි, අපක්ෂපාතී සහ සම්පූර්ණ පරීක්ෂණයක් සඳහා කැඳවීම්; තව දුරටත්, වැරදිකරු බවට සාක්ෂි ඇති අය වහාම නඩු විභාගයට ගෙන ඒමට සහ ප්‍රමාණවත් සාක්ෂි නොමැති අය නිදහස් කිරීම සඳහා කැඳවීම්;

13. ජීඑස්පී + යෝජනා ක්‍රමය මඟින් රටේ අපනයනකරුවන් සඳහා යුරෝපා සංගම් වෙළඳපොළට වඩා හොඳ ප්‍රවේශයක් ලබා දීමට දිරිගැන්වීමක් ලබා දෙන බව සිහිපත් කරයි. ජීඑස්පී + යටතේ වාසිදායක වෙළඳ සම්බන්ධතාවයක් ලබා ගැනීම සඳහා එහි ත්‍රස්ත විරෝධී නීති ජාත්‍යන්තර මානව හිමිකම් සම්මුතීන් සමඟ සම්පුර්ණයෙන්ම පෙළගැස්වීම ශ්‍රී ලංකාවේ එක් ප්‍රධාන කැපවීමක් බව සිහිපත් කරයි; අවශ්‍ය මානව හිමිකම් ප්‍රතිසංස්කරණ සම්මත කර ගැනීමට සහ ක්‍රියාත්මක කිරීමට අඛණ්ඩව අපොහොසත් වුවහොත්, අපයෝජන නීති අහෝසි කිරීමට සහ වැඩිවන උල්ලංඝනයනයන්හි වර්තමාන ගමන් මඟ ආපසු හැරවීමට ජීඑස්පී රෙගුලාසි 1 හි පුරෝකථනය කර ඇති ප්‍රතිවිපාක සිහිපත් කරයි;

14. ශ්‍රී ලංකාවට ලබා දී ඇති ජීඑස්පී + යෝජනා ක්‍රමය රටේ ආර්ථිකයට සැලකිය යුතු දායකත්වයක් ලබා දී ඇති අතර එයින් යුරෝපා සංගමයට කරන අපනයන යුරෝ බිලියන 2.3 දක්වා ඉහළ ගොස් ඇති අතර එය යුරෝපා සංගම් ශ්‍රී ලංකාවේ දෙවන විශාලතම අපනයන වෙළඳපොල බවට පත් කර තිබේ.

ශ්‍රී ලංකාවේ ජීඑස්පී+ තත්ත්වය සඳහා දැනට පවතින සුදුසුකම් අධීක්ෂණය කිරීම සහ ජීඑස්පී + වෙළඳ මනාපයන් අඛණ්ඩව පවත්වා ගැනීම ස්වයංක්‍රීය නොවන බව අවධාරණය කරයි; ජීඑස්පී + තත්ත්වය සඳහා ශ්‍රී ලංකාවේ සුදුසුකම් තක්සේරු කිරීමේදී වර්තමාන සිදුවීම් නිසි ලෙස සැලකිල්ලට ගන්නා ලෙස කොමිසමෙන් සහ යුරෝපීය බාහිර ක්‍රියාකාරී සේවයෙන් (ඊඊඒඑස්) ඉල්ලා සිටී; ශ්‍රී ලංකාවේ මානව හිමිකම් බැඳීම්වල දියුණුව සඳහා තල්ලුවක් ලෙස ජීඑස්පී + භාවිතා කරන ලෙස කොමිසම සහ ඊඊඒඑස් වෙතින් තවදුරටත් ඉල්ලා සිටින අතර, ත්‍රස්තවාදය වැළැක්වීමේ පනත අහෝසි කිරීම හෝ ප්‍රතිස්ථාපනය කිරීම ඉල්ලා සිටීම, අවසන් පියවරක් ලෙස ප්‍රමාණවත් හේතුවක් තිබේදැයි ප්‍රවේශමෙන් තක්සේරු කිරීම. තාවකාලික සඳහා ක්‍රියා පටිපාටියක් ආරම්භ කරන්න. ශ්‍රී ලංකාවේ ජීඑස්පී + තත්ත්වය සහ එයින් ලැබෙන ප්‍රතිලාභ ඉවත් කර ගැනීම සහ හැකි ඉක්මනින් මේ සම්බන්ධයෙන් පාර්ලිමේන්තුවට වාර්තා කිරීම;

15. රටේ පිරිහෙන කම්කරු අයිතිවාසිකම් තත්ත්වය කෙරෙහි COVID-19 වසංගතයේ බලපෑම ගැන සැලකිලිමත් වන සටහන්; විශේෂ වෙළඳ කලාපවල ඇඟලුම් කම්කරුවන්ගේ සෞඛ්‍ය හා ආරක්‍ෂිත කොන්දේසි ඇතුළුව කර්මාන්තශාලා සේවකයින්ගේ ශ්‍රම අයිතිවාසිකම් ශක්තිමත් කිරීම සඳහා ජාත්‍යන්තර කම්කරු සංවිධානය (අයිඑල්ඕ) සමඟ පූර්ණ සහයෝගයෙන් කටයුතු කරන ලෙස ශ්‍රී ලංකාවෙන් ඉල්ලා සිටී. ළමා ශ්‍රමය තුරන් කිරීම පිළිබඳ ජාතික ප්‍රතිපත්තිය පලදායී ලෙස ක්‍රියාත්මක කිරීම හා ශක්තිමත් කිරීම සඳහා ශ්‍රී ලංකා රජයෙන් ඉල්ලා සිටී. ශ්‍රී ලංකා කම්කරු ප්‍රමිතීන් හා රැකියා සම්බන්ධතා අත්පොත ජාත්‍යන්තර ප්‍රමිතීන්ට අනුකූලව ගෙන ඒම සඳහා අනුවර්තනය කරන ලෙස ශ්‍රී ලංකා බලධාරීන්ගෙන් ඉල්ලා සිටී. විශේෂයෙන් ILO සම්මුතිය අංක 87 සහ 98;

16. මරණීය දණ්ඩනයට යුරෝපා සංගමයේ දැඩි විරෝධය යළිත් අවධාරණය කරයි. මරණීය දණ්ඩනය පිළිබඳ ශ්‍රී ලංකාවේ අඛණ්ඩ තහනම පිළිගනී; රට තුළ මරණ දඩුවම භාවිතය අහෝසි කරන ලෙස රජයෙන් ඉල්ලා සිටී;

17. ප්‍රතිසන්ධාන ප්‍රයත්නයන් සඳහා යුරෝපා සංගමයේ අතීත සහයෝගය සාදරයෙන් පිළිගන්නා අතර, මෙම ක්ෂේත්‍රය තුළ ශ්‍රී ලංකාවට සහාය දැක්වීමට යුරෝපා සංගමයේ සූදානම අවධාරනය කරයි;

18. ශ්‍රී ලංකාව තුළ චීනයේ වැඩෙන භූමිකාව සහ ඇඟිලි ගැසීම් පිළිබඳව කනස්සල්ල පළ කරයි;

19. මෙම යෝජනාව සභාව, කොමිෂන් සභාව, කොමිෂන් සභාවේ උප සභාපති / විදේශ කටයුතු සහ ආරක්ෂක ප්‍රතිපත්ති පිළිබඳ සංගමයේ ඉහළ නියෝජිතයා, මානව හිමිකම් පිළිබඳ යුරෝපා සංගමයේ විශේෂ නියෝජිත, මහලේකම්වරයා වෙත යොමු කරන ලෙස එහි ජනාධිපතිවරයාට උපදෙස් දෙයි. එක්සත් ජාතීන්, එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් කවුන්සිලය සහ ශ්‍රී රජය සහ පාර්ලිමේන්තුව.

( colombotelegraph වෙබ් අඩවිය ඇසුරෙනි )

( පරිවර්ථන සහය තිලාන් ජයසේකර බ්‍රිතාන්‍යයේ ලංඩන් නුවර සිට)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here